Saç Ekimi

Saç ekimi ile hem erkek hem de kadınların ortak sorunu olan kellik sorunu ortadan kaldırılmaktadır. Saç ekimi sonrası kişiler kendilerini daha mutlu hissetmektedir.

Saç ekimi, kaybolan saç köklerinin geri kazanılmasının en kalıcı yoludur. Kalıtsal ya da dış etkenlere bağlı olan saç dökülmesi sonucu saç köklerinin yok olması, buna bağlı oluşan kelliğin kalıcı çözümü olarak 90’lı yıllardan beri cerrahlar ve hastalar tarafından tercih edilen mikro cerrahi girişimdir. Saç ekilirken foliküler ünite adı verilen saç kökü demetlerinin, verici alan yani iki kulak arkasında bulunan ense bölgesinden alınarak saçlanması istenen bölgeye nakli işlemidir.

Saç ekimi sanılanın aksine komplike bir girişimdir. Ekilen saçın doğal gözükmesi ve verici alana zarar verilmemesi girişiminin vazgeçilmezidir ve bu ekim sonrası çıkan saçların yoğunluğunu ve görünümünü etkiler. Bu yüzden konusunda uzman bir ekip ve doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir.

Saç Kökü Nedir?

 Saç kökü ile greft sıkça karıştırılan terimlerdir. Saç kökü; kafatasında yer alan yağ dokusuna gömülü halde olan, etrafı saç üreten hücrelerle çevrili saçın dip kısmını içeren bir yapıdır.

Greft; saç köklerinin yer aldığı saç derisinden çıkarılan yapıdır. Her greft içerisinde en az bir en fazla 4 adet saç kökü bulunmaktadır. Greftler donör bölgeden alınıp ekim yapılacak alan için hazırlanmaktadır. Genellikle ekim işlemi öncesinde doktor hastanın ekim tedavisinde kaç adet grefte ihtiyacı olduğunu belirler. Her kişide greft sayısı farklılık gösteren bir konudur. Saç ekimi tedavi yönteminde greftler genellikle ense bölgesinden alınmaktadır. Greftler farklı büyüklük, şekil ve kök sayısı açısından farklılık gösterebilmektedir.

Resim
X