Vücut Estetiği

Liposuction

Dengeli bir yağ dağılımı, orantılı bir kontür hattı, çekici bir insan bedeni için temel unsurlar arasında yer alır. Liposuction uygulamasıyla mevcut hatlarınız düzenlenebilir ve şekilli bir form sokulabilir. Pek çok insan diyet ve spor yapmasına karşın inatçı bir şekilde eritemediği ve şekle sokamadığı bölgesel yağlanma sorunundan muzdaripler. Liposuction uygulaması, işte bu inatçı ve genel vücut hattını estetik dışı bir görüntüye sokan bölgesel yağlanma sorununa çözüm getiren son derece çağdaş bir uygulamadır.

Liposuction nedir?

Liposuction insan bedenindeki dengesiz yağ dağılımına şekil vermek ve düzenlemek için uygulanan bir cerrahi girişimdir. Özellikle bölgesel yağlanma sorununa etkili bir çare olan liposuction ayrıca pek çok estetik cerrahi prosedüründe yardımcı bir elman olarak da kullanılır. Söz gelimi erkek hastalarda görülen göğüs büyümesi sorunu için uygulanan jinekomasti ameliyatlarında liposuction kullanılır. Çarpık bacak düzeltme operasyonlarında, çarpıklığı kamufle edebilmek için hastanın bir başka yerinden yağ toparlaması yaparak, sorunlu alana ilave yapılır. Kısaca liposuction mevcut estetik cerrahi operasyonunun sonuçlarını iyileştirmek ve etkili bir hale getirmek için sıklıkla kullanılan bir uygulamadır. 

Liposuction ameliyatları başka bir prosedürle birleştirilmeden salt olarak kullanıldığında ise çoğunlukla diyet ve egzersize yanıt vermeyen inatçı bölgesel yağlanma sorununda uygulanır. Doğal kontürün oluşturulması için yağlı ve çıkıntı sorunu yaşatan bu bölge liposuction uygulamasıyla alınarak, bir heykel gibi şekillenebilir. 

Bugün estetik cerrahide kullanılan farklı liposuction türlerine rastlamak mümkündür. Hepsinin amacı bölgedeki yağı dışarı almak ve hastaya kontür düzenlemesi sağlamaktır veya bir başka estetik cerrahi girişimini desteklemektir. Faydaları ve etkinliği açısından farklılıklar gösterirler. 

Turmescent Liposuction tekniğinde kanama ve sonrasında yaşanabilecek rahatsızlıkları aza indirgemek amacıyla sorunlu bölgeye anestezik bir solüsyon verilerek, bölgenin şişirilmesi sağlanır. 

Ultrasound Liposuction tekniğinde yağ dokusunu gevşeterek, hızlı bir şekilde daha büyük yağ miktarlarını kolay bir şekilde dışarı çıkarmak için ultrason enerjisinden faydalanılır.

Laser Liposuction tekniğinde ise smartlipo veya Slimlipo bir marka isimleriyle bilinen lazer teknolojileri yardımıyla yapılan uygulamalardır. Ayrıca liposcupture teknikleri de mevcuttur.

Liposuction nasıl yapılır?

Liposuction tek başına yani herhangi bir estetik cerrahi prosedürüne yardımcı teknik olarak kullanılmadığında lokal anestezi altında da yapılabilecek bir uygulamadır. Genel anestezi de tercih edilebilir. Estetik cerrahınız sizin anestezi şeklinize karar verir ve işlemin yapılacağı alanlar kalemle sınırlanır. Tedavi alanının yakınına bir veya birden fazla küçük kesiler yapılır. Hangi teknik kullanılacaksa ona göre ince kanüller ya da incecik tüpler bu kesilerden içeri sokulur. Cerrahın yönlendirmesiyle aletin titreşimi derin altındaki yağların eritilerek dışarı atılmasını sağlar. İşlemin süresi, bölgenin büyüklüğüne ve çekilen yağın miktarına göre değişkenlik gösterir.

Liposuction sonrası 

Günümüzün gelişmiş liposuction teknikleriyle artık aza indirgenmiş, şişlik, morluk ve ya ciltte dalgalanma sorunları yaşanıyor. Birçok hasta yapılan prosedürün çapına ve kendi güncel hayatlarının fiziksel yoğunluğuna göre işlemden birkaç gün sonra günlük yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar. Ağrı eşiğinize bağlı olarak değişse de, pek çok hasta iyileşme süreçlerini ağrı kesici kullanmadan atlatabiliyorlar.

Liposuction sonrasında cerrahınız gerekli gördüğü durumlarda size korse giymenizi önerebilir. Bu cildin kasılmasını engellemek ve şişliklerin oluşumunu önlemek amacıyla uygulanan tedbir alıcı bir uygulamadır. Atılan küçük kesi izleri birkaç hafta içerisinde iyileşir ve 1 sene sonra tamamen kaybolurlar. 

Liposuction sonrası kilo alma

Liposuction uygulaması ile bölgesel yağ hücrelerinin tamamına yakını ortadan kalkar. Alabileceğiniz 3-4 kilo kilo ile bu alanda yeni hücrelerin oluşumunu sağlayamazsınız fakat aşırı bir kilo alımında bu bölgenin dışında bir başka alanın yağlanması muhtemeldir. Bu sebeple yeni görünümünüzü korumak için kararlı bir kilo koruma programına dahil olmanızı öneriyoruz. 

Konusunda uzman ve nitelikli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde, liposuction uygulamasından son derece faydalı geri dönüşler alabilirsiniz ve güvenliği konusunda da kuşku duymanıza hiç gerek kalmaz. Vücudunuzun şeklini geliştirmek ve estetik bir yapı oluşturmak için mükemmel bir tercih olan liposuction uygulaması kesinlikle bir kilo verme yöntemi değildir. Sizi bölgesel olarak yağ fazlalığından kurtarır. Bunun içinde ilk seçenek olarak diyet ve egzersize başvurmalı ve eğer sonuç alamazsınız liposuction uygulamasını düşünmelisiniz.

Sonuçlar

Kliniğimize gelen uygulamayı yaptıran hastalarımızın çoğu birkaç gün sonra işlerine geri dönebiliyorlar
Kesiler genellikle başkaları tarafından fark edilemez şekildedir ve birkaç zaman sonra iyice silikleşmiş bir şekil haline gelir
Liposuctiondan sonra bölgeye göre giydirilen korse gibi yardımcı ürünler, uygulamadan optimum sonuçların alınmasına fayda sağlıyor.
Hastalarımız uygulama sonrası genel ağırlıklarını koruduğu takdirde kalıcı, estetik ve son derece etkili bir sonuç alıyorlar.
Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Sadece bölgesel olarak birikmiş ve form kaybıyla estetik dışı bir görüntü oluşturan alanlarda yağlanma sorununu çözümleyen bir uygulamadır. Düzenli egzersiz, sağlıklı ve dengeli beslenme sonrasında, bölgesel sorunlarınızdan estetik kaygılar yaşıyorsanız, liposuction prosedürünü düşünebilirsiniz.

 

 

X