Vücut Estetiği

Meme küçültme

Meme küçültme ameliyatları hem sağlık hem de estetik açıdan sorun yaratan iri göğüslere yapılan cerrahi girişimlerdir.

Meme küçültme nedir?

Göğüslerin olması gerektiğinden büyük olması, sırt ağrıları başta olmak üzere, duruş bozukluklarına, yorgunluğa, meme dokusu altında terlemeyle birlikte cilt sorunlarına, iskelet sistemi deformasyonuna kadar bir dizi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. İri göğüsler ayrıca estetik dışı görüntüsüyle, bayanların diledikleri kıyafetleri giyememelerine de neden oluyor, bununla beraber gelen özgüven kaybı, kadınları meme küçültme operasyonlarına sevk ediyor. Meme küçültme operasyonları, göğüslerinin iriliğinden şikayetçi olan kadınların her açıdan rahat etmesini sağlayan uygulamalar olarak nitelendiriliyor.

Meme dikleştirme ve meme küçültme

Göğüslerdeki deformasyon sonucu kliniklerimize gelen hastalarımızla yapılan ön görüşme sırasında bazen meme küçültmenin değil, sadece meme dikleştirme operasyonuyla istenilen formun yakalanabileceği de görülebilir. Bu sebeple aslında meme operasyonunun hangi şeklinin hastaya uygun olduğu ancak muayene sırasında netlik kazanır. 

Meme formunun aşırı derece de büyük olması zaman içinde göğüslerin yer çekimine daha fazla mukavemet gösterememesine sebep olduğundan, çoğu hastanın duruş bozukluğu ve hatta bunu takiben kollarda uyuşma, his ve güç kaybı yaşadığı da gözlemlenir. Tüm bu veriler doğrultusunda meme küçültme estetiği estetik açıdan son derece güzel göğüslerin yapılandırılmasına ve her şeyden evvel bu sorunu yaşayan hastanın hayat kalitesini artırmasına da yardımcı olacaktır. 

Kimler meme küçültme yaptırabilir?

• Göğüsleri makul orandan daha büyük olanlar
• İri göğüslerine ek olarak sarkıklık sorunu yaşayanlar
• Büyük göğüsleri sebebiyle dilediğini kıyafeti giyemeyenler
• Cilt sorunu, bel, sırt ağrıları ve duruş bozukluğu sorunları olanlar
• Fiziksel aktivitelerini yapamayacak kadar büyük göğüslere sahip olanlar
• Sırtında ağırlık sebebiyle südyene bağlı dalgalı görüntü
• Estetik dışı görüntü sebebiyle, özgüven kaybı yaşayanlar
• El uyuşması, his kaybı, duruş bozukluğu gibi ortopedik sorunlar yaşayanlar


Tüm bu sorunlar, meme küçültme operasyonuna uygun olan adayların profilleridir. Eğer siz de yukarıda saydığımız bir ya da birkaç sorun sebebiyle meme küçültme estetiğini düşünüyorsanız, alınan sonuçların son derece etkili ve başarılı olduğu ve estetik görüntünü dahilinde sağlık unsurlarının da çözümlendiği meme küçültme estetiğini yaptırabilirsiniz. 

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Meme küçültme operasyonu genel anestezi altında yapılır. Meme içerisinde bulunan yağ dokuları ve meme dışındaki fazlalık deri mevcut alandan uzaklaştırılır. Aynı oranda zaman içinde büyüyen meme başı haresi de küçültülerek, nihai haline uygun boyutlara getirilir. İri göğüslerdeki en büyük problemlerden birisi olan sarkıklık sorunu operasyona meme dikleştirme uygulaması da dahil edilerek çözümlenir ve dikiş atılır. Meme küçültme operasyonlarında memenin boyutu göz önünde tutularak kişiye özel teknikler kullanılarak küçültme işlemi yapılır. Dikişler kullanılan tekniğe göre değişkenlik gösterse de genellikle ters T şeklinde ve zaman içinde solan ve hastaya estetik dışı herhangi bir sorun yaratmayacak ölçülerdedir.

Meme küçültme operasyonunda ne kadar iz kalır?

Minimum iz ve en estetik görüntüyü amaçladığımız meme küçültme operasyonlarının, mutlaka bu sebeple çok iyi planlanması gerekir ve hastaya en sağlıklı ve en güzel geri dönüşümü yaşatmalıdır. Ters T olarak tabir ettiğimiz, meme başı altından dikey ve meme altı boyunca yapılan kesi, zaman içinde solan ve büyük bir kısmı meme altında kaldığı için gözükmeyen izlerdir. Fakat her hastanın meme büyüklüğü farklı olacağı için kullanılan teknik ve kesi izleri de farklılık gösterir. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın scar-iz konusu en fazla dikkat edilen konuların başında yer alır ve hastaya minimum iz ve sonrasında konforlu bir iyileşme süreci sağlanır.

X