Vücut Estetiği

Vücut şekillendirme

Vücudun belli bölgelerinin rahatsız edici görünümünde ya da ileri yaşla birlikte ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesinde vücut şekillendirme uygulamalarından yararlanılmaktadır. Aynı zamanda aşırı kilo verilen durumlarda sarkan derilerin toparlanmasında da yararlanılan bu operasyonlar hastaların isteğine ve uzman hekimlerin görüşüne göre tüm vücutta ya da yalnızca belirli bölgelerde uygulanabilmektedir.

Vücudun genel görünümünü daha estetik bir hale getiren bu uygulamalarda planlamalar her hasta için farklı şekilde yapılmaktadır. Tıbbi sorunların dışında kalan estetik uygulamalar kişilerin kendi kararları doğrultusunda yapıldığı için uzman hekimler hastaların isteklerine öncelik vermektedir. Bununla birlikte, yalnızca tek bir bölgede uygulanacak vücut şekillendirme operasyonlarında bile komşu bölgeler de değerlendirilmektedir. Vücut, bir bütün olarak ele alınarak hastalara estetik ve simetrik bir görünüm kazandırmak amaçlanmaktadır.

Farklı yaş gruplarındaki hastaların çeşitli sorunlarına yönelik uygulanan vücut şekillendirme operasyonları genel olarak anestezi altında gerçekleşmektedir. Uygulamaların büyük bir çoğunluğu kalıcıdır; hastalar uzun yıllar geçse bile belli bölgelerde ya da tüm vücutta aynı deformasyonları yaşamamaktadır.

Vücut şekillendirme uygulamaları ameliyatlı ya da ameliyatsız uygulamalar olarak ayrılmaktadır.

Kimlere Uygulanır?

Vücut şekillendirme uygulamaları, çeşitli nedenlerle vücudunun tek bir bölgesinin ya da birden fazla bölümünün görünümünden rahatsızlık duyan kadın ve erkekler için uygundur. Vücudunda normalden fazla yağ kütlesi bulunanlar, doğum sonrasında özellikle göğüs ve karın bölgesinde sarkma görülen kadınlar ve herhangi bir nedenle vücudunda estetik görünmeyen deformasyonlara sahip olanlar vücut şekillendirme operasyonlarından yararlanabilmektedir.

Herhangi bir tıbbi sorunu olmayan ve yalnızca estetik kaygılarla vücut şekillendirme operasyonlarından faydalanmak isteyenler içinse yaş sınırı bulunmaktadır. Genellikle 18 yaşından büyük kadın ve erkeklere uygulanan operasyonlar, hastaların sağlığını etkiliyorsa daha küçük yaşlarda da gerçekleştirilmektedir. Bununla birlikte, bu operasyonlar için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Sağlığı vücut şekillendirme uygulamalarına uygun olan ileri yaşta bireyler de istedikleri görünüme sahip olabilmektedir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücut şekillendirme operasyonları vücudun yalnızca belli bölgelerine uygulanabildiği gibi tüm vücudu da kapsayabilmektedir. Uygulama bölgesinin belirlenmesinde hastaların istekleri büyük önem taşımaktadır. Bazı hastalar yalnızca belli bölgelerin görünümünden şikayetçiyken bazı hastalar ise vücudunun çoğu bölümünün görünümünden hoşnut değildir. Bu anlamda, uygulamaların yapılacağı alanlar uzman hekimler ve hastaların görüşmesi sonucu belirlenir.

Vücut şekillendirme uygulamalarının en sık yapıldığı alanlar karın bölgesi, kollar, bacaklar, genital bölge ve kalçadır. Bu operasyonlar genellikle anestezi altında yapılmaktadır. Sarkık derilere sahip olan karın bölgesinin gerginleştirilmesi, yağ fazlalıklarının alınması, gevşek kol derisinin toparlanması ya da düşük görünen kalçanın kaldırılması gibi işlemler vücut şekillendirme operasyonları arasında bulunmaktadır.

X